Öğreterek iyileştiriyoruz.

Laminate Uygulamaları

nurse-interview

Laminate Uygulamaları Nedir?

Halk arasında yaprak porselen tırnak yapıştırma olarak bilinen ve dile getirilen lamine, laminate olarak bilinen lamine porselen kaplamalar diş yapısında görünümünüzü etkileyen bozukluklarda uygulanan son derece estetik ve kullanışlı bir uygulamadır. Genellikle sorunlu olan ön dişlerde kullanılan bir yöntemdir.

Lamine diş kaplamaları dişlerin ön yüzeylerine ince porselen tabakanın yapıştırılması ile dişlerde var olan yapısal bozuklukların giderilmesidir. Uygulanan bu laminate kaplamalarla dişlere estetik ve doğal bir güzellik kazandırılmak hedeflenir. Lamine dişkaplamaları porselen tabakalardan hazırlanır. Işık geçirgenliğine sahiptir ve diş ile uyumu mükemmeliyetçi seviyededir.

Hangi Durumlarda Lamine Uygulaması Yapılır?
Lamine uygulamaları bilindiği üzere genellikle ön dişlerde uygulanmaktadır. Ön dişlerde olan renk bozukluklarında, kalıtsal ve diş beyazlatma işlemleri ile sonuç alınamayan durumlarda, ön dişlerin birbirinden ayrık olduğu durumlarda, dişlerde kırıkların ya da yapısal bozuklukların, aşınmaların olduğu durumlarda, eski dolguların sararması ve dişlerde renk bozuklukları oluşturduğu durumlarda, ortodonti tedavi istemeyen hastalarda, diş çarpıklıklarının düzeltilmesinde uygulanan ve son derece başarılı sonuçların alındığı estetik diş uygulamasıdır. Yukarıda saydığımız durumlarda olan herkes lamine diş tedavisi yaptırabilir. Bu konuda bir yaş sınırı yoktur.

Detaylar


Lamine Nasıl Uygulanır?

Öncelikli olarak dişiniz, lamine tedavisi için hazırlık aşamasına alınır. Dişin üzerinde yapıyı bozan artıklar temizlenir. Daha sonra dişinizin üzerine lamine hazırlanması için dişinizin ölçüsü alınır. Hazırlık yapılan dişe diğer bir seansa kadar geçici bir diş takılır. Geçici yapılan diş, gerçek dişinizin aynısı gibi olduğundan sorun teşkil etmemektedir. Daha sonra laboratuvarda diş teknisyenleri tarafından hazırlanan diş, diğer bir seansta uygulanır. Lamine dişlerinin uzun ömürlü olması kullanımına bağlıdır. Bu kullanım aşamasında, tabi ki de temiz ve bakımlı olmaktır. Belirli aralıklarla diş hekimi kontrollerine de gidilmelidir.

Lamine kaplamaları oldukça dirençlidir ve uzun ömürlüdür. Ancak, yine de özen gösterilmeli ve lamine yapılan dişlerle sert cisimler ısırılmamalı ve o dişler korunmalıdır. Ön dişlerinden rahatsız olan ve toplum içerisinde rahatlıkla gülememekten şikâyetçi olanlar tarafından tercih edilen lamine diş tedavisi uygulanan hastalara rahatlıkla gülebilme ve son derece estetik olan dişlere kavuşmalarını sağlamaktadır. Çok kısa uygulanabilmeleri, diş kesilmesi olmaması, sağlam, renkleri bozulmayan ve diş fonksiyonelliğini bozmayan diş ile çok iyi bir uyum sağlayan uygulamalar olduğundan dolayı çoğunlukla tercih edilmektedir.

Eğer hastanın dişlerinde ve diş etlerinde müdahale gerektirecek herhangi bir işlem yoksa iki ya da üç seansta lamine kaplama uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Bu yaklaşık olarak bir ya da iki haftalık bir süreçten oluşmaktadır. Bu da dişçi koltuğuna iki ya da üç sefer oturmanız demektir. Lamine diş uygulamaları ile son derece doğal görünüme sahip dişlere sahip olabilirsiniz. Lamine dişlerin yüzeyleri pürüzsüzdür ve uygulandıklarından itibaren sigara veya diğer lekelenmelere karşı çok dayanıklı olurlar. Renk değiştirmezler. Ancak, lamine diş tedavisi diğer yapılan diş tedavi uygulamalarına göre daha fazla harcama gerektirmektedir. Çok hassasiyet gerektiren bir teknik olmasından dolayı uygulayan diş hekiminin işinde çok iyi olması gerekmektedir. Aynı zamanda lamineleri hazırlayan diş teknisyenleri de işlerinde son derece yetenekli olmalıdırlar.

Biliyorsunuz ki sağlımızın açısından ağız ve diş sağlığı önemli bir noktadadır. Hem güzel dişlere sahip olmak, hem de sağlıklı olmasını istiyorsak, kendimizi güvenilir ellere teslim etmek zorundayız. Özelliklelamine gibi hassasiyet gerektiren işlemlerde bunu daha da ön planda tutmalıyız. Laminelerimizi uzun süre kullanmak ve zarar görmemek için, sağlam bir tedavinin yanında bizlerin de bakımı önem arz etmektedir .Ağız ve diş bakımımıza özen göstermeli, laminelerimizi korumalıyız.